Məzənnə Bürclər Hava Qəzet Bölmələr
Siyasət İqtisadiyyat Cəmiyyət Dünya Müharibə İdman Mədəniyyət Qəzet Digər
İnvestisiya əməkdaşlığı və iqtisadi sinergiya: Azərbaycan sərmayəsi və Serbiyanın inkişaf modeli.
• İnvestisiya əməkdaşlığı və iqtisadi sinergiya: Azərbaycan sərmayəsi və Serbiyanın inkişaf modeli.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatında xüsusi vurğulanan məsələlərdən biri Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə yatırmağa hazır olmasıdır. Bu bəyanat təkcə iqtisadi niyyət deyil, eyni zamanda iki ölkə arasında yüksək etimadın göstəricisidir.
Serbiya təbii resursları məhdud olan ölkə olsa da, Prezident Aleksandar Vuçiçin rəhbərliyi ilə aparılan islahatlar nəticəsində iqtisadi dayanıqlılıq və makroiqtisadi sabitlik təmin edilmişdir. Xarici investisiyaların cəlb olunması, sənaye sektorunun modernləşdirilməsi və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi Serbiyanın iqtisadi inkişafına təkan vermişdir.
Azərbaycanın enerji, maliyyə və infrastruktur sahəsindəki təcrübəsi Serbiya üçün əlavə imkanlar yaradır. Birgə sərmayə layihələri, xüsusilə energetika və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq iki ölkə arasında güclü iqtisadi sinergiya formalaşdırır. Bu əməkdaşlıq modeli həm regional iqtisadi inteqrasiyanı gücləndirir, həm də Avropa bazarına çıxış imkanlarını genişləndirir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiya nümayəndə heyətini Azərbaycana dəvət etməsi və yaxın gələcəkdə qarşılıqlı səfərlərin davam etdiriləcəyini bildirməsi münasibətlərin davamlı xarakter daşıdığını göstərir. Dövlət başçısının “Yaşasın Serbiya! Yaşasın Azərbaycan! Yaşasın Serbiya–Azərbaycan dostluğu!” ifadəsi isə siyasi bəyanatdan daha çox iki xalq arasında səmimi dostluğun və strateji tərəfdaşlığın simvolu kimi səslənmişdir.
Nəticə etibarilə, 15 fevral tarixində Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yeni mərhələyə keçdiyini, enerji, investisiya və siyasi sahələrdə geniş perspektivlərin mövcudluğunu və iki ölkənin beynəlxalq arenada bir-birinə dayaq olduğunu bir daha nümayiş etdirmişdir. Bu səfər həm regional əməkdaşlıq, həm də Avropa enerji təhlükəsizliyi baxımından mühüm siyasi və iqtisadi əhəmiyyət kəsb edir.
Xocalı rayon ziyalısı Ulduz Əsgərova.
İzlənib11 dəfə
İnvestisiya əməkdaşlığı iqtisadi sinergiya: Azərbaycan sərmayəsi Serbiyanın inkişaf modeli.